Avustralya, Güney Afrika’dan konserve avlara yasak getirilmesini isteyecek

Federal Hükümet, Güney Afrika’dan Avustralyalıların “konserve” avcılık etkinliklerine katılmalarını yasaklamasını isteyecek.

Çevre Bakanı Greg Hunt hükümetin bu arzusu ölü gergedan ithalatının yasaklanmasının hemen ardından dile getirdi.

Avustralya’da evlere asılan hayvan başlarının çoğu (trofi) bu sözde “konserve” avlardan geliyor, konserve avcılıkta aslanlar ve zebralar özellikle avcıların onları rahat rahat öldüreceği kapalı mekânlarda salıverilmek üzere yetiştiriliyor.

Hükümet Afrika’dan gelen aslan organları yasağını genişletmeye çalışıyor.

Hunt Güney Afrika devletine yazarak “hastalık ve yanlış” olarak nitelendirdiği konserve avlara Avustralyalı turistlerin katılmasını engellemelerini istemeyi plânlıyor.

“Bu pratiği Afrika’da ya da başka bir yerde engelleyemeyiz; ama buna dikkat çekebilir ve Avustralya’nın  bu muhteşem türü korumada dünya lideri olmak için gereken adımları atmak istediğini söyleyebiliriz.”

Hunt ayrıca konuyu Güney Afrika hükümetinin gündemine getirerek Avustralyalıların konserve avlara katılmak için devlet tarafından verilen ve mutlaka sahip olmaları gereken lisansları reddetme konusunda kendileriyle işbirliği yapacağını umduklarını söylüyor.

Ancak Halkla İlişkiler Enstitüsü’nden James Paterson, Hunt’ın başka bir ülkeye ne yapması gerektiğini söylemesinin sebepleri üzerinde düşünmek gerektiğini söyledi.

“Avustralyalılar asla kendi sınırları içerisinde bir başka devletin kendilerine ne yapmaları ya da yapmamaları gerektiğini dikte etmesinden hoşlanmaz. Aynı şey Avustralya devletinin başka ülkelerin yasal etkinlilerine müdahalesi anlamında da söz konusu olmalı.”

http://www.abc.net.au/news/2014-07-04/push-to-ban-australians-from-canned-hunts/5572158

Bir Cevap Yazın

Please log in using one of these methods to post your comment:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google fotoğrafı

Google hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.