O site yunuslar için öyle bir özür mektubu yazdı ki…

O site yunuslar için öyle bir özür mektubu yazdı ki...

Yunuslara Özgürlük Platformu, üç yıldır yunus parklarına indirim kampanyaları düzenleyerek tepki çeken Groupon’un yunus parklarına verdiği desteği geri çektiğini açıkladı. Karar yunus parklarının kapatılması için kampanyalar düzenleyen hayvan özgürlüğü savunucularını sevindirdi. Halen TBMM ’de bulunan hayvan haklarıyla ilgili yasa değişikliğinde de yunus parklarıyla ilgili düzenleme yer alıyor. Düzenlemeye göre, Türkiye’deki yunus parkları kapatılmayacak ancak yenilerinin açılmasına ve var olanlara yeni yunus getirilmesine izin verilmeyecek. Hayvanseverler ise yunus parklarının tamamen ve hemen kapatılmasını talep ediyor.

GROUPON’UN MEKTUBU
1 Nisan 2011 tarihinden bu yana Yunuslara Özgürlük Platformu’nun öncülüğünde binlerce kişinin sosyal medyada boykot ettiği Groupon fırsat sitesinin yunus parkı indirim kampanyaları, 26 Haziran 2014 itibarıyla sonlandırıldı.
Groupon Türkiye, Facebook sayfalarında bugüne kadar tepkisini gösteren tüm hayvan korumacılardan özür diledi ve bir daha yunus parklarına fırsat satmayacaklarını duyurdu. Groupon firmasının Facebook sayfalarında paylaştığı mektup şöyle:
“Gelişmiş benlik duygusuna sahip, özgürlüğüne düşkün, çok zeki ve güçlü nitelikler taşıyan yunusların esaret altında tutularak doğalarına aykırı fiillerde bulunmaya zorlanması kabul edilebilir bir durum değildir. Bugüne kadar bu esarete ortak olduğumuz için duyduğumuz üzüntüyü ve aynı pişmanlığın bir daha yaşanmayacağını kamuoyunun bilgisine sunar, tepkisini gösteren tüm hayvanseverlerden özrümüzü kabul etmelerini dileriz.”

EYLEME ÇOK SAYIDA DESTEK GELMİŞTİ Yunuslara Özgürlük Platformu Sözcüsü Öykü Yağcı, 2011’de sosyal medyada ‘Yunus Parkları Kapatılsın’ kampanyası ve ardından ‘Change.org’ üzerinden imza kampanyası başlatıldığını ve 3 yıl boyunca çağrılarının dönem dönem Twitter ‘da binlerce kişinin katılımıyla kitlesel boykotlara dönüştüğünü söyledi.
Doğal Hayatı Koruma Vakfı Türkiye de bu çağrıya katılmış, bir hafta önce Groupon’a mektup göndermişti. Antalya Barosu Hayvan Hakları Kurulu’nun, 21 Haziran’da Antalya’da yaptığı eylemde de ‘yunus parkları kapatılsın’ ve ‘yunuslara özgürlük’ sloganları ses getirmişti.
Öykü Yağcı, bugüne kadar Yunuslara Özgürlük Platformu’nun başlattığı kampanyalar ve duyarlı vatandaşlardan gelen tepkiler sayesinde birçok kuruluşun yunus parklarından desteklerini çektiği ve yazılı mesajlarla da bunu kamuoyuna bildirdiklerini hatırlattı. (ANTALYA/DHA)

http://www.radikal.com.tr/cevre/o_site_yunuslar_icin_oyle_bir_ozur_mektubu_yazdi_ki-1199119

Bir Cevap Yazın

Please log in using one of these methods to post your comment:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google fotoğrafı

Google hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.