15 Fotoğrafla hayvan deneyleri neden kabul edilemez

Türkiye hayvan deneylerinde bir dönüm noktasına girmiş durumda. Geçtiğimiz haftalarda sivil toplum örgütleriyle toplantılar yapan Çevre Komisyonu tepkiler sonucunda Hayvanları Koruma Kanunu için hazırladıkları yasa tasarısını çekeceklerini söylemişti. Ancak bugünlerde ölüm yasasını geçirecekleriyle ilgili toplantılar yapacaklarını öğreniyoruz. Bu yıldırma, gündem ve imaj değiştirme politikalarına kanmıyoruz! Eğer yasa geçerse sokak hayvanlarını toplatarak; bazılarını deney merkezlerine bazılarını da toplama merkezlerine gönderecekler. Lütfen bu duruma ses çıkaralım. Kamuoyunu ve milletvekillerini hayvan deneyleriyle tanıştıralım.

İşte 15 fotoğrafla, her yıl deneylerde katledilen hayvanların hazin sonu!

 

Türkiye’de deney yapılan hayvanlar…


Türkiye’de en çok %30 fare, %22 sıçan, %18 kuş, %7 tavşan üzerinde deney yapılıyor! Türkiye’de deney yapma iznine sahip 82 tane; üniversite, tıp fakültesi, GATA gibi askeri okul ve özel laboratuvarlar var. Ve gittikçe çoğalmaktalar.

Yasa geçerse sokak hayvanlarını bekleyen son!

Belki de kendi vicdan ve beyinlerinde deney yapmaları gerekiyor!

2004 Amerikan Gıda ve İlaç Dairesi (FDA) raporuna göre hayvan deneylerinden geçen 10 ilaçtan 9’u insanlar için tehlikeli veya faydasızdır.

Bu köpek sessiz çığlıklar içinde öldü!

Çünkü çığlık atmaması için ses telleri kesilmişti! Ve bunu ona sokaktaki herhangi biri yapmadı! O bilim adına eğitimli insanlar tarafından katledildi!

Tavşanlar üzerinde en çok kozmetik testleri yapılıyor!

Deneylerde aşırı dozda kimyasallara maruz bırakılan hayvanlara daha sonra, öldürme ve hasar sınırlarını anlamak için çeşitli dozlarda ilaç veriliyor! 

Fotoğrafta gördüğünüz anne ve çocuğunun yeri ormanlardır, işkence haneler değil!

Hiçkimse esir tutulmak ve işkence görmek istemez!

İnsanlığın öldüğü nokta: Hayvan deneyleri!

Laboratuvarlarda hayvanlar sözde insanlık adına işkence görürken, her yıl binlerce insan deney yapılmış “güvenli” “reçeteli” ilaçların yan etkileri yüzünden ölüyor!

Yasa geçerse onu bekleyen son…

 Avrupa’da ve ABD’de hayvan hakları savunucuları yıllardır deney hayvanlarını özgürlüklerine kavuşturmak için mücadele veriyor. Türkiye’de deneylerde işkence gören ve gelecekte daha da sistematikleşerek işkence yöntemlerini durdurmak bizim elimizde. Hayvanların sorumluluklarını üstlenelim ve aynı kaderi paylaşmalarına izin vermeyelim!

Deneylerden önce…

Deneylerden sonra… Çünkü siz buna değersiniz!

Yeryüzünü lime lime eden insanlık, deneylerde hayvanların gözlerini oyarak gerçeğin özüne ineceğini sansa da, gerçek mahvettiği o gözlerin içinde saklı!

Bunu önlemek senin elinde!

İngiltere İçişleri Bakanlığı’nın geçtiğimiz yıllarda yayınladığı istatistiklere göre en fazla hayvan deneyi bizi kanser eden deterjanlar ve kozmetik ürünlerde yapılıyor! Yani bizler bu kimyasal ürünleri kullandığımız için kanser olurken, ardından niçin kanser olduğumuzu öğrenmek ve sözde bizi iyileştirmek için yine hayvan deneyleri yapılıyor. Bu ikiyüzlü durumdan hem hayvanlar hem de insanlar etkilense de, en çok etkilenen yine hayvanlar oluyor!

Hayvan deneyleri nasıl son bulur?

Hayvan deneylerinin son bulması için çeşitli kampanyalar mevcut. Ancak en etkili yol; deney yapan katil şirketleri, devletleri, sektörleri deşifre ederek deneye son verilmesini sağlamaktır.
 
 

İlk defa çimen gören köpeklerin sevinci

İlaç sektöründe kobay olarak kullanılan köpekleri kurtaran Sivil Toplum Kuruluşu BFP (Beagle Freedom Project) 9 köpeğin hayatını nasıl değiştirdiklerini bu videoyla kanıtlıyor. Doğduklarından beri labaratuar ortamında hiç güneş, toprak ve doğa görmeden büyüyen köpekler için topladıkları 72 bin imzayla BFP köpekleri sahiplendi. Videoda köpekleri doğaya bırakan hak savunucuları, onların ne kadar mutlu olduklarını söyleyerek, mücadelelerine devam edeceklerini açıklıyor.

Ne yapabilirsin? 

* Hayvanları ne deney ne ormana göndermem diyorsan lütfen milletvekillerine mail atın: 
Milletvekillerinin iletişim bilgileri: http://goo.gl/sIuyzM 

* Kampanyayı imzalayın: http://goo.gl/Ckp17z

* Ve sosyal medyadan atacağınız her Tweet için tagleri kullanmayı unutmayalım: 
#ÇevreKomisyonu #OlumYasasinaHayir 

Not: Hayvan deneyleriyle ilgili detaylı bilgi için lütfen inceleyin: http://goo.gl/2Yyb0d

http://derinekoloji.blogspot.com.tr/2014/06/15-fotografla-hayvan-deneyleri-neden.html

Bir Cevap Yazın

Please log in using one of these methods to post your comment:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google fotoğrafı

Google hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.