Balık yememek için 5 sebep

5. Foklar ve deniz aslanları günah keçisi yapılıyor, balık nüfusunu azalttıkları bahanesiyle deniz memelilerini suçlayan ticari balıkçılar ve onların dalkavukları tarafından vuruluyorlar. Bu, avcıların ve çiftlik sahiplerinin kurtları öldürmek için kullandığı “herşey bizim için yaratıldı” mentalitesinin ta kendisi.

4. Karabataklar, “kendi” kaynaklarını paylaşmaya istekli olmayan kişisel ve ticari balıkçılar tarafından binler adedinde olmak üzere itlaf ediliyor. Geçen Nisan ayında Güney Carolina’da balıkçılar sadece balık yeme suçu sebebiyle 11,000 karabatağı vurarak öldürdü; ABD devleti şu anda 1,5 milyon dolarlık bir program plânlıyor, bu plâna göre federal kapancılar susturulmuş tüfekleri ve gece görüşüne sahip dürbünleriyle binlerce Columbia Nehri karabatağını yavrulama döneminde öldürecekler.

3. Balıklar karbona el koyar. Deniz insanların ürettiği milyarlarca tonluk karbondioksidi emer… ama ancak denizde yeterli sayıda fitoplankton, balık ve diğer organizmalar varsa.

2. Kasıtlı olmayan yan ölümler ki bunlara kaplumbağalar, deniz memelileri, hedeflenmeyen balık türleri ve bir çok açık deniz kuşu da dahil, balık şirketlerinin eline geçen canlıların  %50’sine denk geliyor. Dünyadaki bir çok balık şirketi avlayıp sattığından  daha fazla sayıda balığı çöpe döküyor.

1.Balıklar da his ve duyguları olan canlılar olup insanların yiyecek adını verdiği diğer türlerden daha az bir şefkat hak etmiyor. Popüler bakışın tam tersine balıkların iyi bir hafızası, karmaşık yapıları ve primatlarda görülen davranış örüntüleri var, ayrıca diğer omurgalı canlılar gibi acı da hissedebiliyorlar.

Çev. Cem

Balık yememek için 5 sebep” üzerine 2 yorum

  1. araştırmanız gerekiyor, sitede yazı var mı bilmiyorum. Veganizm özgürlüktür facebook sayfasında ya da diğer vegan sitelerde bu bilgiyi bulmanız mümkün. 🙂

    Beğen

Bir Cevap Yazın

Please log in using one of these methods to post your comment:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google fotoğrafı

Google hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.