Antalya’da yunus parklarına karşı eylem

Antalya'da Yunus Paklarına Karşı Eylem

Antalya Tabip Odası ve Antalya Barosu Hayvan Hakları Kurulu üyeleri, yunus parklarındaki balıkların havuzlarda ölüme terkedildiğini öne sürerek protesto gösterisi yaptı.

Cumhuriyet Meydanı’nda bir araya gelen Antalya Tabip Odası ve AntalyaBarosu Hayvan Hakları Kurulu üyeleri, yunus balıklarının ölümüne dikkat çekmek amacıyla protesto gösterisi yaptı. Kısa bir tiyatro oyunu ile başlayan eylemde siyah kostümlü ve her biri birer kötü ruhu temsil edenAntalya Barosu Hayvan Hakları Kurulu üyeleri, yunus balığı kostümü giyen bir kişiyi yakalamaya çalıştı. Üzerine attıkları ağ ile yakaladıkları temsili yunus balığının havuzda hayatını kaybetmesini simgeleyen göstericiler, yunus balıklarının doğal ortamlarında yaşaması gerektiğini söylediler.

Gösterinin ardından açıklama yapan Antalya Barosu Hayvan Hakları Kurulu Başkanı Evrim Ercan, hayvan haklarıyla ilgili hazırlanan yasa tasarısına göre “mevcut yunus parklarının açık kalması ancak yenilerinin açılmaması ve yeni hayvan alınmaması” maddesini eleştirdi. Bu maddenin Meclis Genel Kurulu‘nda kabul edilmeme riskinin çok fazla olduğunu belirten Ercan, “Kötünün iyisi, bu duruma razı gelecek değiliz. Tüm yunus parkları kapanana ve tutsak Yunuslar serbest kalana dek mücadelemize devam edeceğiz” dedi.

Yunusların havuzlarda rehabilitasyon tedavisinde kullanıldığını ve bu tedavi şeklinin hiçbir bilimsel dayanağının olmadığını savunan Dr. Hafize Öztürk Türkmen ise, bu yöntemin bilimsel dayanaktan yoksun ve insanları aldatmak için üretilen Moda tedavi yöntemlerden biri olduğunu söyledi. Yunusların tedavi etmediğini ve insanların aldatıldığını savunan Öztürk, yunusların bir an önce doğal ortamlarına bırakılması gerektiğini söyledi.

Grup, basın açıklamasının ardından dağıldı. – Antalya

http://haberler.com/antalya-da-yunus-paklarina-karsi-eylem-6179758-haberi/

Bir Cevap Yazın

Please log in using one of these methods to post your comment:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google fotoğrafı

Google hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.