Bu mezarlıkta hamsterlara da yer var

Ölen evcil hayvanlar, sahipleri tarafından Ankara ’nın Gölbaşı ilçesindeki hayvan mezarlığında toprağa veriliyor. Yıllarca beraber yaşadıkları hayvanlarını kaybetmenin üzüntüsünü yaşayanlar, mezarı başında onları anarak teselli buluyor.
Meliha Yılmaz Doğal Hayatı Koruma Vakfı ile Ankara Büyükşehir Belediyesinin işbirliğiyle kurulan Gölbaşı Hayvan Barınağındaki hayvan mezarlığı, hayvanseverlerden ilgi görüyor. Aile ferdi olarak kabul edilen kedi ve köpekler, öldüklerinde de unutulmuyor. Zaman buldukça mezarlığı ziyaret edip dostlarını anan hayvanseverler, mezar taşlarına özlemlerini ifade eden yazılar da yazıyor.


Meliha Yılmaz Doğal Hayatı Koruma Vakfı Baş Mİne Eren, Ankara’da 1997 yılında kurulan mezarlığın Türkiye ‘de ilk olduğunu belirterek, “40 dönüm arazi üzerine 40 köpek ile başladığımız barınakta şu an 3 bin hayvanımız var. Bunların büyük çoğunluğunu terk edilmiş yada yardıma muhtaç sokak köpekleri oluşturuyor. Kuruluşumuzu takiben talep üzerine aynı yıl hayvan mezarlığı kurduk” diye konuştu.

MEZARLIĞIN BAKIMINI GÖNÜLLÜLER YAPIYOR

Kedi, köpek dışında kuş ve hamster için de mezarlık olduğunu dile getiren Eren, ilk zamanlar hayvan mezarlığına oluşacak tepkilerden korktukları için basınla paylaşmadıklarını söyledi. İnsanların çok sevdikleri hayvanlarını kaybettiklerinde gizli şekilde bahçelerine, park ve ormanlara gömdüklerini belirten Eren, Ankara Büyükşehir Belediyesinin de katkılarıyla kurulan hayvan mezarlığının çok büyük ilgi gördüğünü kaydetti.
Çiçeklerle gelen, mezar bakımını yapan gönüllüler olduğunu ifade eden Eren, “Hayvanlarını kaybedenler, öyle büyük bir acı içine düşüyorlar ki o anda onun yerinin belli olması, zaman zaman ziyaret edecekleri bir yerin varlığı teselli olabiliyor. O amaçla buraya getirip gömüyorlar. Özel günlerde ve hafta sonları ziyaret ediyorlar, sevgili dostlarını anıyorlar” dedi.
Mezarlıkta 300 kadar hayvan olduğunu anlatan Eren, “Vakfa belli miktar bağışta bulunarak mezarlık yaptırmak mümkün. Alınan bağışla mezarlığın düzenli bakımı yapılıyor. Hayvan severler dilerlerse mezar taşlarını kendileri yaptırabiliyorlar” ifadesini kullandı.

BENİ DE HAYVAN MEZARLIĞINA GÖMSÜNLER

Sanatçı Ajda Pekkan’ın “Beni hayvan mezarlığına gömün” dediğini hatırlatan Eren, mevzuat uygun olursa kendisinin de hayvan mezarlığına gömülmek istediğini söyledi. Dünyada hayvan mezarlarının örneklerinin olduğunu vurgulayan Eren, şunları kaydetti:
” Eski Mısırlıların ölen kedilerini mumyaladığını görüyoruz. Eski Çağlara ait en eski ve büyük köpek mezarlığı İsrail’in Ashkelon bölgesinde bulundu. Yine Paris’te 1899 ilk kurulan hayvan mezarlığı maymun, balık ve kuştan tutun birçok evcil hayvan ile Hollywood’un en ünlü köpek karakteri Rin Tin Tin’in mezarına ev sahipliği yapıyor. Bizim dışımızda İstanbul’da, İzmir’de, Antakya ve Samsun’da bir hayvan mezarlığı var. Ankara’da da Hayvan Hakları Federasyonunun (HAYTAP) havaalanı yolunda böyle bir mezarlığı var.” ANKARA/AA

http://www.radikal.com.tr/cevre/bu_mezarlikta_hamsterlara_da_yer_var-1197224

Bir Cevap Yazın

Please log in using one of these methods to post your comment:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google fotoğrafı

Google hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.