Bu artık eylemden öte, direniştir!

Hayvan haklarını korumanızı, tasarıyı iptal etmenizi, hayvan hakları savunucuları ve sivil toplum örgütleriyle birlikte hayvan hakları lehine karar almanızı istiyoruz.

Hazırlayan: Burcu Çelik

Bu artık eylemden öte, direniştir!

TBMM Çevre Komisyonu hayvanlar aleyhinde bir “koruma” (!) yasası hazırlıyor!

Dün, (11.06.2014) TBMM Çevre Komisyonu, 5199 sayılı Hayvanları Koruma Kanunu’nun değiştirilmesine ilişkin yasa tasarısıyla ilgili toplantı yaptı. Hayvan Hakları Savunucularının yaptığı açıklamaya göre, toplantı sonucunda hayvan haklarını ihlal eden 5 madde kabul edildi ve toplantı 19 Haziran 2014 tarihine ertelendi.

Orman ve Su İşleri Bakanı Veysel Eroğlu ve İstanbul Milletvekili Erol Kaya’nın başkanlığında yapılan toplantıya katılan sivil toplum örgütleri, toplantıya göstermelik olarak davet edildiklerini ve görüşlerinin yok sayıldığını belirterek şunları söyledi: “Toplantıdan büyük bir hayal kırıklığı ile ayrıldığımızı belirtmek isteriz. Bu hali ile tasarı, beklentilerimizi karşılamak bir yana hayvan haklarından da oldukça uzak bir konuma taşınmıştır” Ayrıca komisyonun hayvan haklarını değil, insan menfaatini gözettiğini belirttiler.

Yeni yasa tasarısı ile alınan kararlar şöyle:

– Tüm sokak hayvanları sokaklardan toplanacak.

– Uygun olan sokak hayvanları deney firmalarına satılacak.

– Evinizde hayvan beslemek için belediyeden, muhtardan (mahalli idare) izin alacaksınız,kaç hayvan besleyeceğinize belediye, muhtar karar verecek. Muhtar istediğinde evinizdeki hayvanları belediyeye aldırabilecek.

– Yunus parkları kapatılmıyor, Yunus parklarında esarete, işkenceye ve ölümlere devam.

– Sirkler yasaklanmıyor sirklerde işkencelere, ölümlere devam.

– Hayvanat bahçeleri kapatılmıyor, esarete, ölümlere devam.

– Hayvan deneyleri serbest!

Çıkan sonuçla birlikte artık kanunun adı değişmiş, “Hayvan Katliam Yasası” olmuştur! Bu yüzden tüm hak savunucularını tasarıyı protesto etmeye çağırıyoruz.

Yasa tasarısı için “hayvan hakları devrimi” olarak gören ve  “tarihi bir görevi yaparak gelecek kuşaklara görevimizi yapıyoruz” diyen bakan ve politikacılara düşüncelerinizi sosyal medya aracılığıyla duyurabilirsiniz:

@erolkaya_ist @VeyselEroglu @LutfuTurkkan @selcukozdag
Herkesin bildiği gibi yaşam hakkı kutsaldır. Bakanlar, politikacılar masa başında bir kaç kağıt imzalayarak hayvanların doğuştan var olan haklarını yok edemezler!

Hayvanların insan eğlencesi ya da menfaati uğruna tutsak edilmesini, kesilip biçilmesini, kanser edilmesini, canlı canlı parçalanmasını kabul eden politikacılara hatırlatmak isteriz ki bir zamanlar meşru olan insan köleliği nasıl yasaklandı ise mücadelemiz sayesinde, çağın gerektirdiği etik sebepler nedeni ile hayvanların doğuştan sahip oldukları hakların teslimi de er ya da geç yapılacaktır.

Yasa tasarısıyla ilgili yayınlanan haberler:

http://bianet.org/bianet/hayvan-haklari/156389-hayvan-haklari-icin-toplanip-insan-menfaati-konustular

http://yeryuzuneozgurluk.blogspot.co.uk/2014/06/bildiri-tbmm-cevre-komisyonu-hayvanlar.html

http://stgm.org.tr/tr/icerik/detay/bildiri-tbmm-cevre-komisyonu-hayvanlar-aleyhinde-bir-koruma-yasasi-hazirliyor

NOT: Kampanyayı imzaladıktan sonra sosyal medya aracılığıyla (Facebook, Twitter vs.) arkadaşlarınla paylaşarak daha çok kişinin destek olmasını sağlayabilirsin. 

Not2: Kampanyanın amacı kamuoyu farkındalığı ve gün sonunda kamuoyunun tepksini politikacılara ulaştırmaktır. Tepkilerimizi 19 Haziran’a kadar ikinci defa toplanacak Çevre Komisyonu’na ulaştırmalıyız. Bu yüzden öncesinde yapacağımız her türlü iletişim stratejisini uygulamaya çağırıyoruz herkesi.

Bir Cevap Yazın

Please log in using one of these methods to post your comment:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google fotoğrafı

Google hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.