Koyun sütü içirilmeyen kuzuların midesinden 38 yumak yün çıktı

Çanakkale’de, 4 aylıkken telef olan 5 kuzunun koyun sütü içmedikleri ve yeterli vitamini alamadıkları için birbirlerin tüylerini yedikleri ortaya çıktı.

Çanakkale’nin Bayramiç ilçesinde, küçükbaş hayvan yetiştiriciliğiyle uğraşan İbrahim Çobanoğlu‘nun 4 aylık kuzularından 5’i ayrı günlerde telef oldu. Bunun nedenini öğrenmek isteyen Çobanoğlu, Veteriner Hekim Alper Parer‘den yardım istedi. Telef olan kuzulardan birinin karnını açan Parer, hayvanın midesinde yün yumaklarına rastladı. Parer, zaman zaman böyle vakalarla karşılaştığını ancak buna benzer bir durumu hiç görmediğini söyledi.

Cumhuriyet gazetesinde yer alan habere göre, Parer hayvanların telef olmasıyla ilgili, “Hayvanın karnını yardığımızda 38 adet pinpon topu büyüklüğünde, 1 kilo 330 gram kıl yumağı şeklinde yün çıktı. Bu, hayvanların yeterli şekilde vitamin ve mineral alamamasından kaynaklanıyor. Bu nedenle de kuzular birbirlerinin tüylerini yemeye başlıyor. Şu an kuzular 3-4 aylık oldukları halde yemle besleniyor. Üretici, koyunların sütünden faydalanmak için kuzularına beslenmesi için yem veriyor. Kuzular da bu yemlerde yeterli vitamin ve mineral bulamayınca bu yola başvuruyor. Çok fazla kıl yumağı da kuzuların ölümüne sebep olmuş” dedi.

http://t24.com.tr/haber/koyun-sutu-icirilmeyen-kuzularin-midesinden-38-yumak-yun-cikti,260410

Bir Cevap Yazın

Please log in using one of these methods to post your comment:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google fotoğrafı

Google hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.