İngiltere üniversitelerinin deneylerde sömürdüğü yüzlerce kedi…

'Green Eyed Kitten Relaxing On Cream Carpet' [Shutterstock] http://tinyurl.com/nookv4k

Arturo Garcia

Bir İngiliz hayvan hakları grubu Birleşik Krallık’taki 10 üniversiteyi 2008-2012 yılları arasında yüzlerce kedi üzerinde akla hayale gelmeyecek deneyler düzenlemekle suçladı.

BUAV adlı dirikesim karşıtı grup Pazartesi günü ilan açıklanan bir çalışmanın sonuçlarına dayanarak bazı suçlamalarda bulundu; iddiaya göre 1,304 deneyde 855 kedi kullanıldı, deneylerin amacı “kedilerin nasıl davrandığını” görmekti.

Deneylerden birinde Londra Üniversitesi’ndeki araştırmacıılar  kedilere anestezi verdi, kafataslarını traş etti ve omuriliklerine, omurgalarına, kaburgalarına elektrodlar yapıştırdı . Araştırmanın amacı “karındaki sinir hücrelerinin ve kaslarının normal soluk  alma, öksürme ve terleme için nasıl bir işbirliği içerisinde çalıştığını görmek”ti.

Bir başka deneyde kediler “tembel göz” olayını anlamak üzerinde tamamen karanlıkta büyütüldüler. Rapora sadece Londra Üniversitesini değil, Cardiff Üniversitesi’ni ve İskoçya’daki Glasgow Üniversitesi’ni de suçluyor.

BUAV tarafından yapılan açıklamada “kedi deneylerinden elde edilen bilginin iki tür arasındaki en temel farklılıklar ve çalışmanın özü  sebebiyle konuyla pek bir ilgisi yok” deniyor. ”Kediler üzerinde deneyler yürütmek gaddarlıktır, gereksizdir. Bunlar yerine sofistike, insani ve insanla ilgili teknikler kullanılabilir”.

Londra üniversitesi ve Cardiff Üniversitesi iki ayrı bildiri yayınlayarak söz konusu deneylerin senelerdir yapılmadığını ileri sürdü.

“Hayvanlar kanser, kardiyovasküler hastalıklar, parazitik hastalıklara ve hiçbir alternatifin bulunmadığı vakalar için yapılan deneylerde kullanılıyor. Böyle yaparak Üniversite son derece sıkı etik ve refah ilkelerine, yasal düzenlemelere uyuyor, ayrıca yapılan bütün çalışmaların devlet tarafından kesinlikle denetleniyor, bu deneylere ancak yararına tamamıyla ikna olunması durumunda izin veriliyor”.

Ancak BUAV Londra Üniversitesi’nin kedilerin beyinlerine elektrodların yerleştirildiği deneylerin 2013’te gerçekleştiğini söylüyor:

“İnsanlar hayvanlara çöpe atılabilecek aletler gibi davranıldığını öğrenince şok geçirecekler. Ama bu olayı gerçekten ahlâk dışı yapan şey gerçekte hayvanların bilimsel olarak hiçbir geçerliliği olmayan deneyler uğruna ölüyor olması”.

http://www.rawstory.com/rs/2014/06/02/horrible-animal-rights-group-exposes-ghoulish-experiments-on-cats-by-uk-universities/

İngiltere üniversitelerinin deneylerde sömürdüğü yüzlerce kedi…” üzerine bir yorum

Bir Cevap Yazın

Please log in using one of these methods to post your comment:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google fotoğrafı

Google hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.