Tavşanların tüylerinin yolunmasına ilk tepki, İsveç’ten

Tavşanların tüylerinin yolunmasına ilk tepki, İsveç'ten

Hayvan hakları örgütü PETA’nın gizli kameralar kullanarak Çin’de tavşanlara tüyleri için eziyet edildiğini ortaya çıkarması  İsveç’teki kimi tekstil firmalarının tepkisini çekti.


Görüntülerin yazılı ve görsel basında çıkması üzerine açıklama yapan çok sayıda İsveçli tekstil firması, hayvanlara eziyet edilerek tüylerinin toplanmasını kabul edemeyeceklerini, tedarikçi firmalarla bu yönde anlaşmalar bulunduğunu açıkladı. Firmalar yayınladıkları basın açıklamasında, Çinli tedarikçi firmalardan angora yün içeren bütün ürünlerin alımını durdurduklarını açıkladı.

PETA’nın internet sitesinde verilen bilgilere göre, Çin’de küçük kafelerde tek başına tutulan tavşanların tüyleri 3 ayda bir canlı canlı yolunuyor. Yolma işleminden sonra şoka girdiği gözlenen hayvanlar, bu şekilde 2-5 yıl yaşadıktan sonra hâlâ hayatta kalabildilerse etleri için satılıyor. Yolma işlemi sırasında hayvanların arka ayaklarında kesikler oluştuğu da görülüyor. Tavşanlar, tıpkı köpekler gibi kendilerine has birey özellikleri geliştiren zeki ve sosyal hayvanlar. Dünyada kullanılan angora yünlerin yüzde 90’ı Çin’de üretiliyor.

‘AB YASAKLASIN’

PETA’nın kampanyasının ardından İşveç’teki tekstil firmaları, yolunarak elde edilen tavşan tüyü kullanımının İsveç’te yasak olduğunu ifade etti ancak ithalat alanında bu konuda açıklar bulunduğuna dikkat çekti. Firmalar, Avrupa Birliği düzeyinde yapılacak yasal düzenlemeyle hayvanlara eziyet edilerek elde edilen angora kullanımının yasaklanması gerektiğini vurguladı.

STOCKHOLM- İSTANBUL /AA-RADİKAL

http://www.radikal.com.tr/cevre/tavsanlarin_tuylerinin_yolunmasina_ilk_tepki_isvecten-1163433

Bir Cevap Yazın

Please log in using one of these methods to post your comment:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google fotoğrafı

Google hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.