Hayvanlar Direndiğinde: En Son Hayvan İntikam Hikâyeleri

vulcano

Ölçüsüzce hayvanlara işkence ve katliamın yapıldığı bir dünyada yaşıyoruz. Balıkçı tekneleri ve ağlar okyanus zeminini silip süpürüyor; fabrika çiftlikleri ve dirikesim laboratuarları binlerce memeliyi ayırıp metalaştırıyor; kurtlar, geyik popülasyonunu koruduğunu iddia eden avcılar tarafından heyecanla avlanarak nesli tükenmenin kıyısına getiriliyor. İdrak edilemez boyutta hayvan cinayetlerinin ortasında tahakküme karşı savaşan hayvanları fark etmek ferahlatıcı oluyor, yapabilecekleri birkaç yoldan biriyle kendileri ve soyları için intikam eylemine geçmeleri: kan dökme.

Buna akılda tutarak, yürekleri ısıtan birkaç hayvan intikamı hikayesini paylaşmak istiyorum.

Birincisi, klonlanan bir ineğin kendi ‘yaratıcı’sına saldırdığı Frankenstein-vâri bir hikaye var, Profesör Park Sepill, Jeju, Güney Kore. Park araştırma için bir boğanın kulağından aldığı hücreleri kullanarak bir inek ‘yarattı’,intellihub.com sayfasına göre, klonlama gerçekleşmeden önce bu saldırı henüz olmamışken araştırma olaysız gidiyordu.” Park klonlanan ineği videoya çekiyordu, dört yıllık araştırma hayatından sonra gerçekleşen olayda, inek bilimciye 15 dakika boyunca saldırdı, omiriliğinde ve beş kaburgasında hasara yol açtı. Park sağlığına kavuşmak için sekiz ay tedavi gördü. Profesör ders almamış gibiydi, tekerlekli sandalyede olmasına rağmen araştırma raporunda çalışmaya devam etti.

İronik bulunabilir: dünyanın bir tarafında biilmciler boğalardan klon yaparken, diğer tarafta boğalar eğlence için mızrakla öldürülüyor. Tordesillas, İspanya’da her yıl yapılan boğa güreşlerinden bahsediyorum.

Bu etkinliklerde, “boğa mızraklı biniciler tarafından köprü bayunca kasabadan çayıra sürülür. Köprüden geçip çayıra ulaştıktan sonra mızraklı yarışanlardan biri güçten düşmüş boğayı takip ederek ölümcül şekilde yaralar. Koşu sırasında mızraklıların boğayı sadece yaralamasına izin verilir. Ölümcül vuruşu yapan kişi boğanın testislerini keser ve mızrağın ucuna oturtulmuş şekilde gösteri yapar. Şehir mızraklıya günün anısına altın madalya ve dövülmüş demir mızrak verir. [wikipedi]

Bu yıl Torneo del Toro de la Vega olayında, 580 kiloluk Vulcano adlı boğa önce bir haber fotoğrafçısını ve başka birini boynuzladı. Boğa Agence France Presse freelance fotoğrafçısı Pedro Armestre’yi sağ kalçasından boynuzladı, binlerce kişinin ve mızraklı atbinicilerin arasına salıverildikten sonra. AFP’nin açıklamasına göre Armestre’nin şuuru yerindeydi ve ameliyat için hastaneye götürüldü. Kimliği saptanamayan başka bir kişi boynuzlandıktan sonra hayati tehlike geçirdi [AP/Büyük Oyunun İfşası].

Bandanalı ve Guy Fawkes maskeli barışçıl protestocuların karşısındaki çevik kuvvet polisi gibi, bu boğanın sadece “kendi işlerini yapan” gazetecilere yönelmekle ilgili bir problemi yoktu. Fotoğrafçının her sene yapılan bu etkinliği protesto eden binlerce hayvan hakları eylemcisinin ve hatta çoğu kez terörist olarak yaftalanan veşiddetsiz esaslarla hareket eden (“zararlı hayvanlara, insanlara ve insan olmayanlara karşı tüm gerekli önlemleri” alan) Hayvan Kurtuluş Cephesi’nin belgeselini yapmak yerine tehlikeden uzak durabileceği bazılarına ironik gelebilir. Belki başka zaman.

Son olarak, şiirsel bir adalet hikayesi. CBS Cleveland‘ın bildirdiğine göre, 1986′lara giden ikinci derece zulmü içeren bir hayvan sömürü mirasını gerçekleştirmiş olan Kentucky’li bir kadın evinde ölü bulundu. Parçası bulundu-kafatası ve çene kemiği bozulmadan duruyordu. Bedeninin gerisi kayıp, görünüşe göre bahçesinde tuttuğu düzinelerce kurt-köpek melezleri tarafından yenmiş.

Şükür ki, 1999′da “184 köpeğin 159′una ötenazi uygulaması” da dahil uzun bir hayvan sömürüsü tarihinden sonra, 67 yaşındaki Patricia Ritz nihayet yaşamın döngüsüne yeniden katılacaktı.

Adopt-A-Husky adlı bir kurtarma grubu bu sıralar Ritz’in bahçesinde dolaşan 50 kurt-köpeğini kurtarmak için barınak bulmaya çalışıyor. Yardımları hakkında daha fazla bilgi almak ve nasıl yardım edebileceğinizi öğrenmek için Adopt-A-Husky websitesini ziyaret edin.

Daha fazla hayvan intikamı ve direnişi hikayesi için Jason Hribal’in çokça alkışlanan kitabı, Hayvan Gezegeni Korkusu: Hayvan Direnişin Gizli Tarihini [AK Press, 2010] okuyun. AKPress.com’dan: “Hribal, okuyucuyu sirkin, hayvanat bahçesinin ve benzer uygulamaların derinliklerine götürerek gündelik yaşamda cereyan eden gizli mücadele ve direnişin içerisine bir pencere açıyor. Şempanzeler kafeslerden kaçıyor. Filler eğiticilerine saldırıyor. Katil balinalar daha fazla yiyecek istiyor. Kaplanlar oynamayı reddediyor. Aslında, bu hayvanlar bir niyet ve amaçla isyan ediyorlar. Gerçek kahraman oluyorlar ve onlarla anlayışımız asla aynı olmayacak.”

Hribal yakınlarda anarşist hiphopçu Sole’un internet yayını “Solecast“e misafir olmuştu. Yayında hayvan direnişini, binalardaki hayvan rollerini ve uygarlığı onların arzularına karşı şekillendirmek ve ABD’deki vahşi atları içeren Hribal’in yeni projesi üzerine konuştular. Yazar ayrıca, Earth First! Derginin twitter hesabının (@EFJournal) ortaya attığı veganizmin hayvan kurtuluş hareketine nasıl girdiğini (pozitif ve negatif olarak) ve farelerin bilinçli olarak uygarlığa karşı olduklarını da içeren bir kaç başlıktan bahsettiler. Gerçekten eşsiz ve kışkırtıcı bir röportajdı.

Son olarak, tutsakken bir kaç insanın hayatını alan bir katil balina olan Tilikum hakkındaki Magnolia Pictures tarafından yapılan yeni bir belgesel, Kara Balık’ı (Blackfish) izlemediyseniz, muhakkak izleyin. Hribal’ın kitabı gibi, film bu hayvanın duygusuzca  hareket etmediğini, aksine dayatılan baskıcı koşullara karşı bilinçli bir şekilde direndiğini gösteriyor.

Rabb!t

*Rabb!t Earth First! Dergi ve Haber hattının editör kolektifi üyesidir. Kendisine rabbit@earthfirstjournal.org adresinden ulaşabilirsiniz. 

Bu yazı http://sosyalsavas.org/2013/09/hayvanlar-direndiginde-son-hayvan-intikam-hikayeleri/#more-8543 linkinde bulunuyor. Özgür’e teşekkür ederim önerdiği için.

Ayrıca sitemizde http://hayvanozgurlugucevirileri.com/2011/02/27/emily-ve-tyke-direnis-asla-bosuna-degil/ linkine tıklayarak bu konuyla ilgili başka bir yazı daha okuyabilirsiniz.

Dr. Steve Best’in bir yazısı da bu konuyla ilgili: http://hayvanozgurlugucevirileri.com/2011/02/26/hayvan-isciligi-direnis-isyan-ve-otonomi-mucadelesi/

Bir Cevap Yazın

Please log in using one of these methods to post your comment:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google fotoğrafı

Google hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.