Akdeniz Fokuna Dinamit Attılar

Akdeniz Fokuna Dinamit Attılar!

Yusuf Yavuz

Mersin’in Silifke ilçesine bağlı Yeşilovacık’ta Akdeniz foklarının yaşadığı mağaraya dinamit atıldı. Üreme dönemindeki fokların izlenmesi amacıyla mağaraya yerleştirilen kameraların da çalındığı iddia edilen olayla ilgili inceleme başlatılırken, yöredeki sivil toplum örgütü temsilcileri bu vahşete tepki gösterdi.

Yeşilovacık beldesinde bir süre önce inşasına başlanan ancak bilimsel verilere aykırı olarak düzenlendiği gerekçesiyle ÇED raporu yargıya taşınan ‘Yeşilovacık Limanı Projesi’nin inşaatına yakın bir alanda gerçekleşen olayla ilgili bir açıklama yapan Taşucu Eğitim ve Doğal Hayatı Koruma Vakfı Başkanı Arslan Eyce, “bu acımasız eylemi yapan ya da yaptıranların insanlıkla ilgisi olmadığını düşünüyorum” dedi.

‘Dinamit atarak fokları alandan uzaklaştırmaya çalışıyorlar’

Yeşilovacık’ta yapımı sürdürülen liman inşaatının Akdeniz foklarının üreme dönemi olduğu için dört ay süreyle durdurulduğunu anımsatan Eyce, fokların yaşam alanı olan mağaranın dinamitlenmesinin canlıları alandan uzaklaştırmak amacını taşıdığını ileri sürdü. Bu tür eylemler devam ettiği sürece Yeşilovacık koylarında Akdeniz foklarına yaşama olanağı kalmayacağını ifade eden Eyce, “fokların yaşam alanlarını bombalayan ve bombalatanlar bu eylemleri ödüllendirerek amaçlarına ulaşabileceklerini sanıyorlar” diye konuştu.

Liman projesinin ÇED raporu bilime aykırı

Yeşilovacık’ta yapılan limanın çevreye büyük zarar vereceği yönünde daha önce de uyarıların yapıldığını anımsatan Eyce, projenin ÇED raporunun uluslararası sözleşmeler ile bilimsel verilere tümüyle aykırı olarak düzenlendiğini öne sürerek CHP Mersin Milletvekili Aytuğ Atıcı’nın hukuka aykırı olduğu gerekçesiyle projeyiTBMM gündemine de taşıdığını ancak buna rağmen çalışmaların sürdüğünü dile getirdi.

‘Liman termik santraller ve çimento fabrikaları için yapılıyor’

Mersin Nükleer Karşıtı Platform Sözcüsü Sabahat Aslan ise Yeşilovacık’taki limanın bölgede yapımı planlanan 3 termik santral ile 2 çimento fabrikası için kullanılacağını belirterek, “Olayda ölen Akdeniz fokunun olup olmadığını henüz bilmiyoruz. Ancak eğer bir ölüm olsa bile bu hemen ortaya çıkmayabiliyor. Daha önce de yöre halkı tarafından ölü foklar görülmüştü. Fokların yaşam alanlarına çok yakın bir bölgede inşa edilen liman projesinin ÇED raporuna yönelik 2 yıl önce dava açıldı. Eylül ve Ocak arası fokların üreme dönemi olduğu için limanın inşaatına ara verildi. Dinamitlenme olayının ardından yüklenici firma tarafından mağaralara yerleştirilen kameraların da çalınmış olduğu ortaya çıktı. Olayla ilgili incelemeler sürüyor. Ancak bizim görüşümüz bu tür eylemlerin fokların bölgeden uzaklaşmasını sağlamaya yönelik olduğu yönünde” dedi.

Haberin Tamamı İçin: http://haber.sol.org.tr/node/79693

Bir Cevap Yazın

Please log in using one of these methods to post your comment:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google fotoğrafı

Google hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.