“Hayvanlara Tecavüz ve İşkenceye Hapis Cezası Geliyor”

Hayvanlara tecavüz ve iskenceye hapis

HÜKÜMET, hayvanların korunması yasasının günün koşullarına uygun hale getirilmesi için kulis yapan derneklerin taleplerini büyük ölçüde karşıladı. Orman ve Su İşleri Bakanlığı’nın hazırladığı taslak, Başbakanlığa gönderildi. Taslak ile hayvanlara tecavüz eden, tehlikeli tür besleyerek insanların hayatını tehlikeye sokanlara hapis cezası öngörüyor.

Hayvanları Koruma Kanunu’nda 11 maddelik değişiklik öngören düzenleme konusunda Adalet Bakanlığı da katkı sağladı. Ak Parti Grup Başkanvekili Ayşenur Bahçekapılı da derneklerle görüşerek, taleplerini bakanlığa aktardı. Taslak özetle şu hükümleri içeriyor:

İşkence, tecavüz ve tehlikeli tür

Hayvanlara işkence yapmak, dövmek, aç-susuz bırakmak, aşırı soğuk ve sıcağa maruz bırakmak, psikolojik işkence yapmak, tecavüz etmek, tehlikeli köpek türlerini bulundurmak, üretmek ve ülkeye sokmak yasak olacak.

SALDIRGANLARDAN UZAK TUTUN

Ev ve süs hayvanlarının satışının yapıldığı yerlerde yırtıcı, saldırgan ve zehirli hayvan satmak yasak olacak.

3 ayda barınağa

Tehlikeli türde köpeği olanlar, yasa çıktıktan üç ay sonra bu köpekleri barınaklara bırakacak. Hayvan bakımevleri bu hayvanları almak zorunlu olacak.

Çarpan tedavi eder

Bir hayvana çarpan sürücü, onu veterinere götürmek ve tedavi masraflarını karşılamakla yükümlü olacak. Sahipsiz hayvanların, bulaşıcı hastalıklar dışında öldürülmesi yasak olacak.

Seyyar kısırlaştırma

Sokak hayvanlarının kısırlaştırılması Gıda, Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı tarafından yapılacak. Belediyelerin yapacağı kısırlaştırmalar, bakanlığın koordinasyonunda ve denetimine tabi olacak. Bakanlık, seyyar kısırlaştırma, aşı ve küpe takılması hizmeti verecek.

Hayvansevere zorunlu eğitim

Laboratuvar ortamında kullanılan deney hayvanları dışında, hayvanlara cerrahi müdahale sadece veterinerler tarafından yapılabilecek. Evde hayvan besleyenlerin bu konuda eğitim alması zorunlu olacak. Eğitimi Gıda Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı verecek.

Evde beslenen hayvana sınırlama

Evde beslenecek hayvanların sayısı, çıkarılacak yönetmelikle belirlenecek. Örneğin, evde 40 tane kedi beslemek yasak olacak. Çevreye rahatsızlık verme, hijyen ve hastalık konularında yapılan şikayetler böylece önlenecek.

VE iŞTE YENi CEZALAR

TASARI yasalaşırsa, yukarıda sayılan yasaklara uymayanlara 300-1000 lira arasında para cezası verilecek. Hayvanlara tecavüz edenlere 1 yıla kadar, tehlikeli türde köpek bulunduran, üreten ve ülkeye sokanlar, 2 yıl hapis, hayvanları döverek ve işkence ederek öldürenlere de 2 yıla kadar hapis cezası verilecek.

http://www.hurriyet.com.tr/gundem/20585153.asp

Bir Cevap Yazın

Please log in using one of these methods to post your comment:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google fotoğrafı

Google hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.