Yumurta Eylemi İlgi Gördü Ama Bir Şeyi Gözden Kaçırdı

Kolektifler üniversitenin taleplerini büyütüyor

 

Bu eylem büyük destek gördü… ancak bir hak talebi uğruna bir başka mağdur grup da umursanmadan ezilmiş oldu…yine.
Göreve gelir gelmez öğrencilere “yumurta atmayın tweet atın”, mesajı veren YÖK Başkanı Gökhan Çetinsaya’nın öğrencilerin taleplerini görmezden gelmesi üzerine Kolektifler eyleme hazırlanıyor.Öğrenci Kolektifleri, 13 Nisan 22.00’de YÖK başkanına son kez tweet atacakÖğrenci Kolektifleri, YÖK Başkanı Çetinsaya’nın sahte demokrat imajına karşı eyleme geçiyor. Kolektifler 13 Nisan Cuma günü saat 22.00’de Gökhan Çetinsaya’nın diyalog için adres gösterdiği sosyal medyada, üniversitelilerin taleplerine kulak tıkayanlara seslenmek için twitter üzerinden uyarı eylemi başlatıyor. #yumurtadanoncesontweet başlığıyla yapılacak uyarı eyleminde milyonlarca üniversitelinin düşüncelerini yok sayarak üniversitelerin dönüşüm hazırlığında olanlara izin verilmeyeceği mesajı verilecek.

Kolektifler neden Twitter eylemi yapıyor?

Öğrenci Kolektifleri adına açıklama yapan İTÜ temsilcisi Utku Oğul YÖK Başkanı Gökhan Çetinsaya’nın göreve geldiğinden beri bir koltukta iki karpuz taşımak için yoğun çaba harcadığını belirterek, Çetinsaya’nın bir yandan demokratik görünmek bir yandan ise ancak baskıyla gerçekleştirebilecek YÖK reformunu yönetmek gibi önemli iki görevi olduğunu söyledi. Kapalı kapılar ardında, yer ve tarihlerini açıklamadan toplantılar yapan Çetinsaya’nın, demokrasi şovunu sosyal medya aracılığıyla yapmayı tercih ettiğini söyleyen Utku Oğul, YÖK başkanının koltuğuna oturur oturmaz ilk uyarısını ‘Yumurta atmayın tweet atın’ diyerek yaptığını hatırlattı.

Utku Oğul açıklamasında Twitter’dan gerçekleşecek uyarı eylemlerini şu sözlerle anlattı: “Çetinsaya, YÖK’e ait web sitesinde forum sayfası açarak, tartışma ortamı yaratıp üniversitelileri “dinleyecek” son projesiyle internet demokrasisinde epey yol aldı. Üniversitenin gerçek taleplerini taşıyan üniversitelilerden kaçarak, rektör ve ÖTK’larla gizli kapaklı toplantılar yapan Çetinsaya, İstanbul’da yaptığı toplantıda Öğrenci Kolektifleri’ne yakalanıp üniversitenin gerçek taleplerini dinlemek zorunda kaldı.

Üniversitede köklü bir değişiklik hazırlığında olan YÖK, göstermelik toplantılar ve internet demokrasisi ile milyonlarca üniversitelinin taleplerinin temsil edilmesini engellemeyi amaçlıyor. Bizzat Tayyip Erdoğan, AKP’li bakanlar ve eski YÖK Başkanı Yusuf Ziya Özcan tarafından da geçtiğimiz yıl aynı oyun oynanmaya çalışılmıştı. AKP’liler yaptıkları her hamlenin karşısında üniversitelileri bularak başarısız oldular.” Bu nedenle 13 Nisan Cuma günü saat 22.00’da Twitter’da #yumurtadanoncesontweet başlığı ile üniversitelilerin taleplerini yükseltme çağrısı yapıyoruz.”

Sendika.Org, Kolektifler.net

EYLEMİN YANKILARI:

Tavuklar öğrenciler omuz omuza! #yumurtadanoncesontweet

Öğrenci Kolektiflerinin #yumurtadanoncesontweet hactagı ile başlattığı sosyal medyadaki ilk öğrenci eylemi büyük ilgi gördü. Aralarında Ece Temelkuran’ında bulunduğu binlerce kişi Öğrenci kolektiflerine destek verdi.

Öğrenci Kolektiflerinin, taleplerini görmezden gelen YÖK Başkanı Gökhan Çetinsaya’yı  protesto için #yumurtadanoncesontweet hactagı ile başlattıkları sosyal medyadaki ilk öğrenci eylemi büyük ilgi gördü.

Ece Temelkuran, Ahmet Mümtaz Taylan gibi isimlerinde olduğu binlerce kişi #yumurtadanoncesontweet hactagı ile Öğrenci kolektiflerine destek verdi.

İşte o twitlerden bazıları:

Ece Temelkuran 

Tavuklar öğrenciler omuz omuza! #yumurtadanoncesontweet

hakan demir 

Zalimin YÖK’ü varsa, mazlumun yumurtası var. Çevik boş durma öğrenciye çay getir. Üniversitelilere destek

ahmet mümtaz taylan

Durum tepeden tırnağa yömyök olmadan ve#yumurtadanoncesontweet

sayim aslan 

#yumurtadanoncesontweet çetinsayada bu tweetlerden sonra yumurta fobisi oluşur

özlem akcan 

Sonra ‘vay ben duymadım’, ‘vay ben işitmedim’ demeyin#yumurtadanoncesontweet

deniz başer 

#yumurtadanoncesontweet çetinsayaa bak twitte attık ama sabrımız kalmadı yumurtalar yolda.

Oğulcan Işık ‏

#yumurtadanoncesontweet yumurta iyidir iyi.

Serap 

Öğrencisine sahip çıkmayan,soru soran,hak arayan öğrenciyi okuldan uzaklaştıran, atan üniversiteler istemiyoruz.#yumurtadanoncesontweet

onurbodur

#yumurtadanoncesontweet yökünüz artık…

özenç özyürek 

Titre oligarşi tavukların horozların bile bizim saflarımıza geçti#yumurtadanoncesontweet

bircan 

#yumurtadanoncesontweet dinlemeyene yumurta az, dinleyene davul zurna saz

cihan grgz 

#yumurtadanoncesontweet İnsan Yök Başkanı oldum dememeli Selam Üniversiteli naber nasılsın harçlar kaldırılsın Bilim özgür kalsın demeli

ezgits  @ezgits

600 üniversitelinin hapishanede işi ne demek için#yumurtadanoncesontweet

Nafer Ermiş  @NaferErmis

Fol YÖK Yumurta YÖK #YumurtadanOnceSonTweet

Ece Temelkuran 

Titre oligarşinin horozu! Yumurtasini kapan devrimci tavuklar ogrencinin halayina destek veriyor. #yumurtadanoncesontweet(benden bu kadar:)

RedHack  

Internet’in tas atan cocuklari olarak genclerin “yumurta” mucadelesini destekliyoruz 😉 Durmayin sizde yazin-> #yumurtadanoncesontweet

eksihabermas 

Her ogrencinin hayatinin en guzel donemini, devlet (YOK) ve piyasa (harc) cenderesinden muaf gecirme hakki vardir.

ismail saymaz 

ben yök başkanı olsam #yumurtadanoncesontweet gibi zekice bir kampanyayı yapan öğrencim olduğu için kendimi şanslı sayar, oturup dinlerdim.

Kübra A. 

Kurbağadan prens olmaz,Yök’ten bi halt olmaz,öğrencisiz yönetim olmaz;ama yumurtadan eylem olur, çok da güzel olur. #yumurtadanoncesontweet

Pınar Turgut 

#yumurtadanoncesontweet Tavuklara selam,yumurtaya devam !

 

yazılar emekdunyasi.net ve sendika.org sitelerinden alıntıdır.

Bir Cevap Yazın

Please log in using one of these methods to post your comment:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google fotoğrafı

Google hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.