Mezbahada Çalışanların Tanıklıkları

Gail A. Eisnitz’in Slaughterhouse (Mezbaha) kitabından kısa bir bölüm. Bu bölümde mezbahalarda çalışan işçilerin hayvanlara ne yaptığı anlatılıyor. Hayvan öldürmenin insan ruhunu da bozduğu, çürüttüğü ile ilgili bir çok düşünce dile getirilmiştir. Okuduklarımız, insanın vicdanına yabancılaşmasının net örnekleri.

“Bu domuzlar haşlama tanklarına atılır, suya çarpar çarpmaz bağırıp çığlık atmaya başlarlar. Bazen öylesine debelenirler ki tanktan dışarı su atılır… eninde sonunda boğulurlar. Hayvanları suyun altına iten bir hareketli bir kol var, dışarı çıkmaları imkânsız. Ama boğulmadan önce haşlanarak mı ölüyorlar bilmiyorum, çırpınmaları sona erene dek birkaç dakika geçiyor.”

“Size korkunç hikâyeler anlatabilirim… Mesela büyükbaş hayvanların başları giriş bölümünde sıkışınca işi halletmenin tek yolu hayvanlar hayattayken kafalarını kesmek oluyor.”

“Hayvanların zincire vurulduğunu, canlı canlı derilerinin soyulduğunu, vinçlerle kaldırıldıklarını gördüm. Sayamayacak kadar çok, hatırlayamayacak kadar çok gördüm. Sürekli devam eden bir süreç. Zincire vurulmuş hayvanların öldürülmeden önce başlarını sağa sola çevirdiklerini gördüm. Normalde kan akıtma bölümünde uzanıp yatıyor olması gereken yaban domuzlarının ayağa kalktığını gördüm. Haşlama tanklarında domuzların yüzmeye çalıştıklarını gördüm.”

“Domuzlar çok çabuk strese giriyor. Eğer elektrikli çubuklarla sürekli dürterseniz kalp krizi geçiriyorlar. Eğer kaydırma oluğunda üzerine korkudan pislemiş bir domuzun kalp krizi geçirdiğini ya da hareket etmeyi reddettiğini görürseniz o zaman et kancası alıp hayvanın anüsüne sokarsınız. Bu domuzları canlı canlı sürüklüyorsunuzdur, çoğu kez  et kancası anüsü yırtarak çıkar. Tamamıyla parçalanmış kalçalar, kıçlar gördüm. Dışarı fırlamış barsaklar gördüm. Eğer domuz kaydırma oluğunun yakınlarında çökerse o zaman et kancasını hayvanın yanağına sokar ve onu çekip götürürsünüz.”

“Öldürme alanlarındaki domuzlar yanıma gelip bana burunlarını yavru köpekler gibi sürttüler. İki dakika sonra onları öldürmem gerekti- boruyla öldürene dek vurdum onlara.”

“Bazen domuzu kulağından yakalayıp kancayı doğrudan gözüne sokuyorum. Sadece gözünü çıkarmıyorum, bütün bütün devam ederek beynine dek kancayı sokup ucunu içeride çeviriyorum.”

“Öldürmekle kalmıyorsunuz sadece, ayrıca sert davranıyorsunuz, sıkı sıkı bastırıyorsunuz, hayvanı kendi kanında boğuyorsunuz. Burnunu koparıyorsunuz. Hâlâ hayatta olan bir domuz bu çukurun etrafında koşup, bana başını kaldırıp bakmıştı  ve ben de sopayı  indirdim, bıçağımı  çıkarıp, domuz orada dururken gözünü çıkarttım. Domuz çığlık çığlığa bağırdı.”

“O (işçiyi kastederek) onları tekmeler, sırtlarına vurur, yakalamak için elinden geleni yapar. Bu sene üç dirgen kırdı çoktan, hayvanlara saplarken kırdı. Gözüne mi vuruyor, başına mı kıçına mı vuruyor umrunda değil. Öylesine sert vuruyor ki ahşap kabzalar patlıyor. Domuzları sopalarla dövüyor.”

“Bazı adamların süpürge saplarını alıp ineklerin arkasına soktuğunu gördüm, süpürgeyle düzdüklerini gördüm onları.”

“Kemikleri kırılana dek, inekleri yerlerde sürükledim, daha  ölmemişlerdi. Köşeye getiriyordum ve inekler kapı girişinde takılıp kalıyordu, arkaları kopana dek çekmeye devam ediyorlar işçiler o zaman, böylece kanları çeliğe ve betona dökülüyordu. Bacaklarını kırıyorlardı… ve  inek dili dışarı çıkmış ağlıyordu. Boynu kopana dek hayvanı içeri doğru  çekiyorlar.”

“Bir keresinde bıçağımı aldım- bıçak çok keskindi- domuzun burnunu kestim, sanki baloneymiş gibi. Domuz birkaç saniyeliğine delirdi. Sonra olduğu yere oturdu, aptallaşmış gibiydi. Sonra avucumu tuzla doldurdum ve hayvanın burnuna sürttüm. İşte o zaman domuz gerçekten çıldırdı, burnunu her yere sürtmeye başladı. Gene elimde az da olsa tuz kalmıştı- eldiven vardı elimde- bu sefer tuzu hayvanın kıçına soktum. Zavallı domuz sıçsın mı, kör mü olsun bilemedi.”

http://www.nonhumanslavery.com/

Çeviri: CemCB

Mezbahada Çalışanların Tanıklıkları” üzerine 2 yorum

  1. Bu kitabın Türkçe çevirisi yayınlandı mı acaba? Ayrıca sitede Hayvan Özgürleşmesi ile ilgili kaynak kitapları referans gösteren bir bölüm olması iyi olur sanırım. Selamlar.

    Beğen

  2. Kitap bölümü düşünüyordum bu ara. Kitap da bende var, başlayabilirim; ama diğer kitaplar da var, tek kişiyle olacak gibi değil.

    Beğen

Bir Cevap Yazın

Please log in using one of these methods to post your comment:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google fotoğrafı

Google hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.