SAVAŞ başladı.

Güney Afrika’da Savunma Bakanlığı,  gergedan avcılarına karşı insansız helikopterler kullanmayı düşünüyor.

Dr. Steve Best


Savaş yorgunluğu çeken katil çeteler. Masumları öldürüp katletmeye yönelik keskin ve acımasız bir irade. Yerden ve havadan yürütülen yüksek teknolojiye dayalı bir katliam. Öylesine ani, hızlı ve güçlü bir saldırı ki ancak silahlı bir ekip durdurabilir bunu. İşte bu, artık gereken her türlü şekilde hayvanların savunulması, meşru müdafaada bir ileri adım ve ve kırılgan ekosistemlerin korumaya alınmasının net bir örneği. Bunlar hükümetler tarafından başlatılan önlemler ; özgürlük hareketleri veya örgütler tarafından hayata geçirilmemişler; burada amaç hayvanların içsel değerlerini göz önüne alarak ve hiç zarar görmeden hayatta kalma hakkına duyulan saygıyla hareket etmek değil; amaç, burada devletin “doğal kaynaklar”la alakalı çıkarlarının korunması. Ama silahlı yurttaşların ve askerlerin yasa dışı avcılarla silahlı çatışmaya girip ve helikopterle gergedanları koruması bile, başvurulan taktik ve usullerde hayvanlarla ilgili büyük ölçekli bir savaşa dönüşebilecek dramatik bir artış olduğunun kanıtı.

Boynuzu için avlanan gergedan

Aslında bazı Brezilya kabileleri, aynen ondokuzuncu yüzyılda otomasyon karşıtı Luditlerin ednüstriyel kapitalizmin makinelerini önce sabotaj ve sonra silahlı mücadeleyle yok etmesi gibi kendi ormanlarını ve geleneksel yaşam tarzlarını korumak için silahlı mücadeleye başlamış durumda. “Yeşil düşünenler artık şaşırtıcı bir sonuca varıyorlar: istisnai durumlarda, çevreyi korumanın tek etkili yönteminin bir tüfeğin namlusu olabileceğini söylüyorlar.”

Acımasız katiller tarafından saldırıya uğrayan hayvanların ve dünyanın ölüm kalım savaşında hayvanlar ve doğayı korumaya yönelik şiddet içeren ve silahlı bir mücadele çoktan başladı bile, ve türlerin yokoluşu hızlanıp iklim değişikliği daha da ciddi bir hal alınca bu savaş daha da yoğunlaşacak. Gerçekten de eylemcilerin şiddet dolu teröristler olduğu gibi  iki yüzlüce damgalamalara rağmen, otuz seneden fazladır süren hararetli doğrudan eylem savaşında eylemciler avcılara, kürk çiftçilerine ve diğer sömürenlere karşı hiçbir saldırıda bulunmadılar; tam tersine, şiddet eylemlerinin hepsi, hayvanlara yönelik toplu katliamların da ötesinde tamamen hayvan haklarına ve çevreci eylemcilere saldıran türcülerden ve sömürücülerden kaynaklandı.

Öldürülen avcılar

Ama bu tehlikeli atak-karşı atak diyalektiğinin, insanın amaçlarına “gereken her şekilde” ulaşabileceğini söyleyen o belirsiz ve açık taktiğin sonunda ne olacak? Eylemcilerin küresel şirket-devlet kompleksinin terörizmine ve herşeyi toptan yok edişine karşı şiddete yönelip, silahlı mücadeleye ve gerilla savaşına başvurarak savaşmasını mı sağlayacak? Şiddet içeren direnişin etik ve pragmatik meselelerine yönelik ayrıntılı tartışmaların burada bir anlamı yok, şu anda yaşayan insanlara gelecek kuşakların giderek artan çaresizlik dolu koşullar altında nasıl savaşacağını dikte etmek hem yanlış hem de ukalalık olur.


Çoğulculuğun ve bağlamcılığın önemini idrak etmeye gereksindiğimiz; bir sürü taktiğe başvurulmasına ihtiyacımız olduğu; evrensel kuralların kabaca uygulandığı bir şekilde değil,mekan ve zaman içerisindeki spesifik durumların analiz edilmesi sonucunda hangi taktiğin ya da taktiklerin kullanılması gerektiğine karar verilmesi şeklinde daha önemli bir soru ise gözlerimizin önünde duruyor.

Çeviri: CemC
SAVAŞ başladı.” üzerine bir yorum

Bir Cevap Yazın

Please log in using one of these methods to post your comment:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google fotoğrafı

Google hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.