5. Sınıf Öğrencileri Mezbahada

newsweakhaber

Bu haberin Zaytung benzeri yabancı bir sitede çıkan, uydurma bir haber olduğu ortaya çıktı…şaşırmamamız lâzım elbette, birilerinin acıları her zaman başka birileri için gülünç, basit, dalga geçilecek şeyler oldu…haberi ALF sitesinden almıştım, orada haberin uydurma olduğuna dair bir bilgi yoktu. Ben de yeni öğrendim bu bilgiyi, aşağıda yorumlar kısmında da bilgi veriliyor…yanlış anlamalar için özür dilerim.

OMAHA, Nebraska/ABD

Mavis Beacon İlköğretim Okulu’nda 5. Sınıfta okuyan 18 öğrenci okulun yakınlardaki bir mezbahaya yaptıkları geziden sonra psikolojik destek alıyor. Çocuklar ineklerin hangi işlemler sonucu biftek haline geldiğini görünce dehşete düştüler. Bazı öğrenciler kustu, bazıları ağladı.

Öğretmenleri Maxwell Barnes okul gezisi sebebiyle disiplin kuruluna sevkedildi. Banres kendini savunarak “ oraya gitmenin yanlış olduğunu düşünmedim. Bu sene çukulata fabrikasına da gitmiştik. Çocuklar yedikleri şeylerin nereden geldiğini merak ediyor. Yedikleri etin de nereden geldiğini göstermenin yanlış olacağını düşünmüyorum” dedi.

Çocuklar öncelikle tesisin hayvanların binaya girdiği bölmesinden gezmeye başladı, ardından hayvanların beyinlerine elektro şok verildiği ve beyin ölümünün gerçekleştiği bölüme geçtiler. Mezbaha görevlisi Dan Smith o an  için “Bazı çocuklar o anda ağlamaya başladı. Onlara bütün bu olanların o lezzetli hamburgerlerin yapılması için gerekli olduğunu, başka türlü biftek yapılamayacağını anlattık ama, pek bir faydası olmadı açıkçası” diyor.

Gezi, beyin ölümü gerçekleşmiş hayvanların arka bacaklarından zincirlenip boğazlarının kesilmesi üzerine tuhaflaşmaya başladı. Smith ” bir çocuğun kustuğunu gördüm. Kesim başlayınca her yeri çığlıklar kapladı, bütün çocuklar sağa sola kaçmaya başladılar, hepsi kusuyordu. Onları sakinleştirmeye çalıştık ama her şey kontrolden çıkmıştı. Bu çocuklar hakikaten çıldırmış gibiydiler, gezilerini tamamlamadılar bile” diyor.

http://www.haytap.org sitesinden alıntıdır.

5. Sınıf Öğrencileri Mezbahada” üzerine 11 yorum

 1. abi okuyoruz okumasına da, sen face’de nasıl paylaşıyorsun bu yazıları. ben bunu paylaşayım dedim, beceremedim. ELLERİNE SAĞLIK!

  Beğen

  1. adresi kopyalıyorum, sende olmuyor mu sinan..? bu yazılar yazılıyorsa hep senin sayende… daha da çok çevireceğim, bayağı bir hızlandım

   Beğen

   1. Cem bey sizin yazınızı geç gördüm 🙂 düzeltme için sağolun. Çalışmalarınız çok güzel!

    Beğen

   2. teşekkür ederim. Yazıyı ALF sitesinden almıştım ve orada bu haberin zaytung tarzı bir haber olduğu yazmıyordu o zaman. İnsanlar bu konuda dalga geçebiliyorlar, elbette şaşırmıyoruz; onların acıları sonuçta basit ve önemsiz görünüyor. Tekrar teşekkür ederim uyarı ve takdirinizi için.

    Beğen

 2. Bu haberin aslı yok. Keşke Haytap bunu yayınlamadan önce doğruluğunu araştırsaydı. Bir çok sitede, sayfada aynı haber yayınlanmakta.
  Tabii mezbahaların acı gerçekleri tartışılamaz! Hayvan hakları, veganlık vb konusunda da toplumsal bilinçlenme mutlaka gerekli. Ama aslı olmayan haberler yayınlanması sitenin diğer yazılarına da gölge düşürebilir.

  Omaha, Nebraska et sanayii ile ünlüdür, onun için garibime gitti haber. Yani çocukların bu kadar bilgisiz olmalarına şaşırdım. Ayrıca ABD okullarında sınıf gezileri, okul idaresi onayı olmadan da pek yapılamaz.
  Sonra farkettim haberin aslı Newsweek değil, Newsweak’te yayınlanmış. Bu mizahi ve asılsız haberler sitesi “The best of fake news” – Zaytung gibi ama saçma sapan “haberler” yayınlıyorlar.
  Yazının yorumlarını okudum, sitenin editörü, yorumlar arasında da haberin doğru olmadığını yazmış. “Haber”in aslı burada:
  http://newsweak.com/exclusive/school-field-trip-tour-of-slaughterhouse-traumatizes-children

  Newsweak sitesinde de şu yazılı :
  “We can’t believe that we actually have to mention this, but if there are any of you out there that think any of our made-up stories are in any way true stories about real people (…), well they’re not. Not at all. (…)
  If you’re a real news site and you link to any of our articles as factual stories and receive shame and embarrassment because of it, you cannot hold us responsible because you can’t do proper and basic fact checking.”

  Beğen

Bir Cevap Yazın

Please log in using one of these methods to post your comment:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google fotoğrafı

Google hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.