ABD ordusunun hayvanlara karşı yürüttüğü savaş


PETA’dan.

ABD’nin uzun bir hayvan deneyleri tarihi var.

Her yıl, yaklaşık 342 bin primat, köpek, domuz, keçi, koyun, tavşan, kedi ve diğer hayvan türü ABD Savunma Bakanlığı  tarafından bu ülkede yapılagelmiş en acı veren deneylerde yaralanıyor ve  öldürülüyor. Vergi mükelleflerine bu deneylerin ödettiği bedel her yıl 225 milyon doları aşıyor.

Çok Gizli

Askeri deneyler “ çok gizli” ibaresi taşıyor, bu konuda bilgi edinmek de gerçekten çok zor. Yayınlanmış araştırmalara bakarak silahlı kuvvetlerin ABD’nin her yerinde her türden silahı hayvanlar üzerinde denediğini öğreniyoruz; bu silahlar arasında Sovyet AK-47 tüfeklerinden biyolojik ve kimyasal savaş maddelerine, nükleer patlamalara kadar bir çok şey yer alıyor.

Bu deneyler acı verebilir, tekrar gerektirebilir, ayrıca pahalıya mal olup sonuçları da güvenilir değildir, ayrıca zaman israfı da olabilir; çünkü üzerinde çalıştıkları sonuçlar insanlar üzerinde  çoktan gözlenmiş olabilir, ya da sonuçlar insan tecrübesine uyarlanamayabilir.

Yanıklar ve Patlamalar

1946 civarında Güney Pasifik’teki Bikini mercanadasında gemiye bindirilmiş ya da başı boş bırakılmış koyun, keçi ve diğer hayvan türlerinden oluşan 4,000 hayvan  hemen altlarında patlatılan bir atom bombasıyla ya çok ciddi şekilde yaralandı ya da öldürüldü. Ordu bu deneye “Atomik Nuh Gemisi” adını verdi.

Ordu üssü Sam Houston’da fareler 10 saniye boyunca kaynamış suda tutuldu ve aralarından bir gruba yanmış sırtlarının bir kısmından bilinçli olarak mikrop bulaştırıldı. 1987’de Maryland’da  Bahriye Tıp Araştırma Enstitüsü’nde farelerin sırtları traş edildi, etanolle kapatıldı  ve 10 saniye boyunca yakıldı.

1988’de Kirtland, New Mexico’daki Hava Kuvvetleri Üssü’nde  koyunlar gevşek bir ağ şeridinin arkasına yerleştirildiler, hemen karşısında da bir levha bulunuyordu. 19 metre uzağa ise patlayıcı yerleştirilmişti. Yapılan deneylerin ikisinde 48 koyun havaya uçuruldu: ilk grup patlama sırasında ne kadar işe yarayacağı merak edilen bir yelek giyerek havaya uçuruldu, ikinci grupta  ise deney patlama sonucu olan yaraların tanısında kimyasal işaretlerin bir faydası olacak mı diye yapılmıştı.

Radyasyon

Maryland’deki Silahlı Kuvvetler Radyobiyoloji Araştırma Enstitüsü’nde 9 adet rhesus maymunu koltuklara bağlanarak bütün vücutlarına radyasyon verildi. İki saat içinde dokuz maymundan altısı kusuyor, aşırı salya salgılıyor ve geviş getiriyordu. Diğer bir deneyde 17 beagle köpeğinin bütün vücuduna radyasyon verildi, köpekler yedi gün boyunca incelendiler, ardından öldürüldüler. Deneyi yürütenler radyasyonun safra kesesini etkilediği sonucuna vardı.

Texas’taki Hava Kuvvetleri Üssü’nde B-52 rhesus maymunları uçuş simülatörüne bağlandılar (primat  denge platformu). Aleti “uçurma”yı öğrenmek için acı veren elektroşoklarla uyarıldıktan sonra maymunlar “ Moskova’yı bombalamaları gerekseydi on saat boyunca dayanabilirler mi?” diye gamma ışınlarına maruz bırakıldılar. En ağır doz verilen maymunlar şiddet bir şekilde kustu, öldürülmeden önce aşırı halsiz bir hale geldiler.

Hastalıklar

Sivrisinek ısırması sonucu yüksek ateş, kas ağrısı ve kaşıntı yaratan Dang hummasının bulaşmasında ısının etkisini ölçmek amacıyla Maryland’deki ABD Detrick Askeri Üssü’nde bilimadamları yetişkin rhesus maymunlarının karınlarını traş etti ve beslenmeleri için sivrisinek dolu kartonları hayvanların vücutlarına yapıştırdı. Ayrıca “tavşan tutar” adında araçlar icat ettiler, bu araçtaki tavşanlar küçük bir kafes içerisindeki mil üzerinde koşarken çelik çubuklarla aşağı bastırılıyor ve sivrisinekler de hayvanda açılan deliklerden besleniyordu.

Yara Laboratuarları

Savunma Bakanlığı 1957’den beri travmatik yaraları iyileştirmeleri için tıp öğrencileri ve askerleri yetiştirmek amacıyla “yara laboratuarları” açıyor. Bu alanlarda bazen tam bilinçli bazen yarı bilinçli hayvanlar askılardan aşağı sarkıtılıyor ve askeri cerrahi pratiği yapmak amacıyla gerçek savaş yarası açılması için güçlü silahlarla vuruluyorlar. 1983’te halktan gelen baskı sonucu Kongre bu eğitim çalışmalarında kedi ve köpek kullanılmasına sınırlama getirdi. PETA ordunun her yıl yürüttüğü deneylerde binlerce keçi, domuz ve maymunu vurmaya, yakmaya, vücutlarından parçalar koparmaya, zehirlemeye ve öldürmeye bir son vermesini talep ediyor.

2006’da bir sıhhiye eri New York Times’a eğitmenlerin “domuzu 9.mm.lik silahla yüzünden  iki kez vurduğunu, altı kez AKK-47 ile vurduğunu ve iki kez de 12lik tüfekle vurduğunu, ardından domuzun ateşe verildiğini” söyledi.

2008’de San Antionio Express-News gazetesinde 990 keçinin bir deney uğruna bacaklarının kırılıp hayvanların ampüte hale getirildiğini yazdı:” Eğitmen Armanda Fermin testereyi hayvanın bacak eklemlerinden birine koyuyor, aleti çalıştırıyor Sam Houston üssündeki loş ışıklı çadırda çatırtı sesleri duyuluyordu.”

PETA tarafından Bilgi Edinme Özgürlüğü Kanunu aracılığıyla ele geçirilen askeri belgeler maymunların sinir gazı uyaranları ve kimyasal silahlara maruz bırakıldığını, bu olaydan sonra ordu doktorları maymunun acı dolu tepkisini “chiwawanın traş bıçağının üstüne sıçmasına” benzetmişti.

1992 ve 1994’te Sorumlu İlaç İçin Fizikçiler Komitesi (PCRM) ile  çalışan doktorlar Kongre önünde ordunun hayvanları deneylerde kullandığı yönünde tanıklık yaptılar, Michael Carey’nin Lousiana Devlet Üniversitesi’nde yürüttüğü deneylere yönelik bir soruşturmada genel muhasebe dairesi ile beraber çalıştılar. Carey insan yaralarını “modellemek” için 700 kediyi başından vurdu. Soruşturmanın bir sonucu olarak, Carey’nin  çalışmaları durduruldu. Diğer askeri deney örnekleri arasında dekompresyon hastalığı, sıfır yerçekimi, ilaç ve alkol, sigara ve saf oksijen soluma çalışmaları bulunuyor.

Hayvan istihbaratı

Silahlı kuvvetler bir çok hayvanı savaş ve istihbarat servislerinde de kullanır, hayatlarını ve sağlıklarını tehlikeye sokan çeşitli “misyon”lara gönderirler. Deniz Piyadeleri köpeklere bomba ve uyuşturucu aramaları için koklamayı, homurdanmayı, saldırmayı ve diğer gerekli yetenekleri öğretir.

1987’de Chesapeake Körfezi’nde  patlayıcılarla su altında sürdürülen  bir dizi test sonucu 3000’den fazla balık öldü, ayrıca Güney Pasifik ve ABD’nin güneybatısında yürütülen nükleer testler sonucunda yüzlerce türün yaşam alanı yok edilmiş oldu.

Askeri Reform

Askeriyenin halka açık takip sistemlerinden elde edilen bilgi sonucunda 1998-2006 seneleri arasında 11,127 askeri deneyde hayvanların kullanıldığını öğreniyoruz. Bu tür testler hem acımasızlıktır, hem de bilimsel olarak yanlış yönlendirmelere açıktır. Hayvanların insan savaşlarında pay sahibi değil; sırf insanlar acı çekiyor diye hayvanlar da neden acı çeksin?  Bütün uluslar hayvanlar üzerinde yürütülen kimyasal, biyolojik ve balistik silah deneylerini reddetmeli ve kendini bilim maskesi ardında gizleyen bu şiddet biçimini kınayıp ona son vermek için bir araya gelmeli.

Çeviri:CemC

ABD ordusunun hayvanlara karşı yürüttüğü savaş” üzerine bir yorum

  1. birileri insan evladını gemilere bindirip yıllarca köle olarak çalıştırdı
    birileri sivil insanlar üstüne atom bombası bıraktı

    Beğen

Bir Cevap Yazın

Please log in using one of these methods to post your comment:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google fotoğrafı

Google hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.